Msze Św.
w niedziele i święta:
8:00, 10:00, 12:00
w dni powszednie:
7:00 lub 18:00 / od września - 17.00/
Nabożeństwa:
Nabożeństwa Fatimskie
maj - sierpień - 19.30; wrzesień/ 18.00 /; październik/ 17.00/
Droga Krzyżowa
piątek 17:00 oraz niedziela bezpośrednio po sumie
Gorzkie Żale
niedziela Wielkiego Postu 11:40
Nabożeństwo różańcowe
17:00 oraz niedziela 11:30
Spowiedź Św.
przez cały tydzień:
przed Mszą Św.
w I piątek miesiąca:
od 16:30 - 17:00 (czas zimowy)
od 17:30 - 18:00 (czas letni)
Chrzest Św.
Sakrament chrztu jest udzielany zawsze podczas niedzielnej Mszy świętej o godz. 12.00 (w wyjatkowych przypadkach po Mszy)
Wymagane dokumenty, dane przy zapisywaniu dziecka do chrztu w godzinach otwarcia kancelarii:
- akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego;
- data i miejsce ślubu kościelnego rodziców;
- dane o rodzicach (data i miejsce urodzenia, imiona rodziców) i rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska i adresy zamieszkania);
- zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (a więc NIE świadectwo chrztu i bierzmowania);
- w przypadku zamieszkania dziecka wraz z rodzicami poza naszą parafią – zgoda proboszcza miejsca zamieszkania na chrzest poza parafią.
Rodzice i chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi św. i przyjąć Komunię św. w intencji dziecka, dlatego otrzymują przy wpisywaniu dziecka do Księgi Chrztów kartki do spowiedzi, które wręczają kapłanowi przed spowiedzią.
I Komunia Św.
Pierwsza Komunia Święta jest dla dziecka i jego rodziców niezwykłą okazją, aby doświadczyć w swoim życiu dotknięcia żywej miłości Boga. W naszej parafii przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej rozpoczyna się na początku września każdego roku. W ogłoszeniach parafialnych znajdzie się informacja o terminie spotkania organizacyjnego dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Na tymże spotkaniu rodzice otrzymują do wypełnienia deklaracje na których zapisane są wymagania stawiane im oraz dzieciom w czasie formacji. Rodzice zobowiązują się wypełnienia następujących warunków:
- W każdą niedzielę i święta nakazane przez Kościół uczestniczyć z dzieckiem we Mszy Świętej;
- Pomagać dziecku w przyswojeniu sobie obowiązującego materiału z Katechizmu;
- Systematycznie brać udział w spotkaniach wyznaczonych przez osobę odpowiedzialną za przygotowanie do Pierwszej Komunii;
- W miarę możliwości uczestniczyć z dzieckiem w nabożeństwach różańcowych (październik), roratach (Adwent), Drodze Krzyżowej (Wielki Post), nabożeństwach majowych (maj);
- Wspierać dziecko modlitwą i dobrym przykładem życia;
- Współpracować z osobami prowadzącymi w szkole i parafii przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej;
- W przypadku gdy dziecko było ochrzczone na terenie innej parafii, w terminie wyznaczonym przez osobę odpowiedzialną za przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej dostarczyć świadectwo chrztu (Ad Sacra);
Termin Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii przypada na II sobotę maja.
Bierzmowanie
Bierzmowanie może przyjąć osoba ochrzczona, wierząca, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej i biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
- Systematyczny i czynny udział w szkolnej katechezie.
- Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko parafii, ale także rodziny, szkoły oraz innych miejsc;
- Kandydaci zobowiązani są do uczestnictwa w coniedzielnej Eucharystii;
- W cyklu roku liturgicznego kandydaci uczestniczą w liturgii i nabożeństwach: Różaniec w październiku, Roraty w Adwencie, Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale w Wielkim Poście i nabożeństwo majowe;
- Kandydat powinien wykazać się znajomością pytań katechizmowych, podstawowych modlitw, oraz wiedzą na temat bierzmowania.
- Uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych, Mszach św. i nabożeństwach jest odnotowywane w indeksie kandydata do bierzmowania
Małżeństwo
Informacja dla narzeczonych
Narzeczeni winni zgłosić się osobiście w kancelarii parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem.
Na pierwszym ustalonym wcześniej spotkaniu w kancelarii parafialnej narzeczeni przedstawiają następujące dokumenty:
- metryki chrztu św. (ważne są przez 3 miesiące),
- zaświadczenie z USC o braku przeszkód w prawie cywilnym ważne do 3 miesięcy (ślub konkordatowy) lub dokument z USC o zawarciu ślubu cywilnego (ślub niekonkordatowy),
- dowody osobiste,
- ostatnie świadectwo z religii (szkoła podstawowa, średnia lub zawodowa),
- świadectwo katechizacji przedmałżeńskiej,
- wdowcy: metrykę zgonu współmałżonka.
Namaszczenie chorych
Osoby chore lub starsze, które nie mogą wychodzić z domu, mogą przystępować do spowiedzi i przyjąć Komunię św. w swoim domu.
Należy zgłosić w kancelarii (osobiście bądź telefonicznie) taką osobę podać jej nazwisko i imię oraz adres, a także numer kontaktowy i zadeklarować, czy ma to być wizyta jednorazowa, czy stała (raz w miesiącu).
Sakramentu namaszczenia chorych udziela się osobom chorym, udającym się na operację, będącym w podeszłym wieku, a także w ostatniej godzinie życia. Tak jak pozostałe sakramenty tak i sakrament namaszczenia przeznaczony jest wyłącznie dla żyjących.
Na czas udzielania sakramentu chorych: spowiedzi, Komunii św. i namaszczenia olejami św. w mieszkaniu chorego koniecznie należy przygotować:
- stół lub ławę, nakryć białym obrusem;
- postawić na nim krzyż, jedną lub dwie świeczki;
- naczynie z wodą świeconą i kropidło;
- szklankę letniej, przegotowanej wody jeśli chory ma problemy z przełykaniem;
- watę i spodek.
W czasie spowiedzi chorego opuszczamy pokój, w którym się znajduje wraz z kapłanem, natomiast w czasie udzielania kolejnych sakramentów (namaszczenie, komunia) uczestniczymy pobożnie w tych obrzędach towarzysząc choremu swoją modlitwą.