Pod koniec kwietnia 2021 roku na terenie cmentarza parafialnego w Kazimierzy Małej został wzniesiony 17-metrowy, w całości zrobiony z elementów stalowych Kazimierski Krzyż Miłości, który jest kopią Krzyża z Giewontu. Krzyż jest wyrazem wdzięczności parafian, Panu Bogu, za dar życia i pontyfikat św. Jana Pawła II. W tym roku obchodziliśmy 101. rocznicę Jego urodzin (18 maja 1920 r.); 40. rocznicę cudownego ocalenia z zamachu na Jego życie (13 maja 1981 r.), 30. rocznicę apostolskiej pielgrzymki do Polski, w tym do Kielc (3 czerwca 1991 r.), przeżywaliśmy również 120. rocznicę wzniesienia słynnego Krzyża na szczycie Giewontu przez Górali z Zakopanego (19 sierpnia 1901 r.).
Nazwa Krzyża jest nawiązaniem do słów, które wypowiedział Ojciec Święty w Kielcach: Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach. Jako hasło spotkania z papieżem wybraliście słowa: "W krzyżu miłości nauka". Patrząc na krzyż i kontemplując go, uczmy się miłości - tej społecznej, tej rodzinnej i tej małżeńskiej (św. Jan Paweł II, Kielce, 3 czerwca 1991r.).
W powyższych słowach odczytujemy przesłanie dla nas, że miłość, której uczy nas Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Pan Jezus i do której nas uzdalnia nadaje sens naszemu życiu, jest niezbędna w relacjach międzyludzkich. Miłość chroni nas przed indywidualizmem, egoizmem, obojętnością oraz kształtuje poczucie odpowiedzialności wobec Pana Boga, za siebie samego, za drugiego człowieka oraz za otaczający nas świat. Miłość pozwala nam właściwie głosić i przyjmować prawdę, dzięki niej potrafimy przebaczyć drugiemu człowiekowi, który wyrządził nam krzywdę, nawet tę największą. Owocem miłości jest pokój i jedność. To przesłanie jest adresowane również do przyszłych pokoleń, dlatego przy Kazimierskim Krzyżu Miłości zostanie zamontowana kapsuła czasu, w której będzie umieszczona stosowna wiadomość, prasa katolicka, pendrive ze zdjęciami z uroczystości oraz podpisy parafian. Kapsułę tę będzie można otworzyć za 100 lat, czyli w 2121 roku. Wzdłuż alei prowadzącej do Krzyża zostało ustawionych 10 kamieni na których znajdują się tablice z cytatami św. Jana Pawła II na temat miłości.
Poświęcenie Kazimierskiego Krzyża Miłości odbyło się w sobotę 14 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej (diecezja kielecka). Przewodniczył im ksiądz biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Po Mszy Świętej miał miejsce wspólny przemarsz z relikwiami krwi św. Jana Pawła II na cmentarz parafialny, gdzie ksiądz biskup dokonał poświęcenia Krzyża. Relikwie były wiezione na historycznym Papamobile - samochodzie papieskim z I pielgrzymki Papieża do Polski w 1979 roku. Orszak prowadzili kierowcy quadów, rowerzyści oraz kapela góralska z Zakopanego. Uczestnicy przemarszu nieśli białe róże, które są symbolem kultu św. Jana Pawła II w Kazimierzy Małej i nawiązują do słynnego Białego Marszu z 1981 roku.
W związku z poświęceniem Kazimierskiego Krzyża Miłości oraz odpustem ku czci Wniebowzięcia NMP, w dniach od 11 do 15 sierpnia odbyły się misje parafialne, które wygłosił znany i ceniony kaznodzieja ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. W trakcie Misji Parafialnych, w piątek - dzień przed poświęceniem Krzyża, ksiądz Zązel udał się do miejscowości znajdujących się na terenie parafii z relikwiami krwi św. Jana Pawła II i udzielił wszystkim mieszkańcom błogosławieństwa.