Wielka Sobota 2017

• W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, nie odprawia się mszy św., podobnie jak w Wielki Piątek.
    Gdy zapadnie zmrok rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej.
    O świcie kobiety znalazły pusty grób, dlatego Kościół świętuje "WIELKĄ NOC" - noc, podczas której Jezus powrócił do życia i opuścił grób. Liturgia tego dnia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału - świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie kapłan wykonuje Orędzie Paschalne - uroczysty śpiew, który ogłasza powstanie z martwych Jezusa.
    Liturgia słowa w tę świętą noc jest bardzo rozbudowana. Czytania przypominają historię zbawienia począwszy od stworzenia świata, poprzez wyjście narodu wybranego z niewoli egipskiej, aż do zmartwychwstania Jezusa.
    Po homilii następuje liturgia chrzcielna obejmująca poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń składanych przy chrzcie oraz pokropienie wodą święconą. Następnie sprawuje się liturgię eucharystyczną.