WIELKI CZWARTEK

• Wielki Czwartek rozpoczyna obchody największych chrześcijańskich świąt. Tego dnia wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy.
    Tamtego pamiętnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Po wieczerzy wziął kielich z winem i powiedział: "pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym samym Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa.

Na zakończenie Mszy św. zgodnie z tradycją Najświętszy Sakrament, został przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej "ciemnicą" na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym oraz nocy spędzonej w ciemnej celi.