ŚWIĘCENIE POKARMÓW 2017

• Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W koszykach, które niesie się w Wielką Sobotę do święcenia pojawiają się jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranek z chorągiewką i z napisem Alleluja, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.

Święcenie pokarmów rozpoczęło się o godz 8:00 do 9:00 w kościele, a od godz.9:15 Ks.Proboszcz Krzysztof Balcer święcił pokarmy w różnych miejscowościach: Jakuszowice, Hołdowiec, Gabułtów, Broniszów, Zięblice, Zagórzyce, Zbeltowice.