ŚRODA POPIELCOWA

• Kościół w Kazimierzy Małej

"Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie". (Mt 6 16-18)

Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. W obrządku rzymskim w czasie mszy odprawianej w ten dzień kapłan posypuje wiernym głowę popiołem , czyni znak krzyża mówiąc "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".

Przyjęcie popiołu na głowę to znak żałoby i pokuty a także wyraz gotowości do nawrócenia się i poprawy życia. Obrzęd posypywania głów popiołem pojawił się w liturgii w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa:
    1) Drogi krzyżowej w każdy piątek: godz.16.00 , niedziela po sumie
    2) Gorzkie żale w każdą niedzielę o godz. 11.40