JEDENASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU - 17 czerwca 2018
  1. Codziennie uczestniczymy w budowaniu królestwa Bożego w świecie. Chociaż często wydaje się nam, że nasze wysiłki są mizerne i prawie nie widać skutków tego budowania, bo są maleńkie jak ziarnko gorczycy. Ono jednak wciąż rośnie Bożą mocą i w każdej chwili może ogarnąć nas całkowicie i przemieniać świat.
  2. We wtorek odbędzie się zbiórka elektro śmieci. Wszystkie informacje dotyczące jakie mogą to być niepotrzebne, zepsute stare sprzęty AGD, elektroniczne i elektryczne znajdują się na plakacie w gablotach z ogłoszeniami i u p, Kościelnego. Te przedmioty proszę przywozić do wtorku do południa.
  3. Jutro o g. 17.45 na placu kościelnym będzie możliwość badań profilaktycznych: gęstości kości, objętości i wydajności płuc oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Szczegóły na ulotkach, które można pobrać
    u p. Kościelnego.
  4. W sobotę przypada Dzień Ojca. Będziemy modlimy się w tym dniu w intencjach naszych ojców. Dla żyjących będziemy wypraszać obfite Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych wieczny pokój w królestwie Bożym.
    A w przyszłą niedzielę przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
  5. Niech jubilatów i solenizantów tego tygodnia ogarnia radość uczestnictwa w królestwie Bożym.

6. 25 maja weszło w życie tzw. RODO – czyli unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Obowiązuje ono wszystkich: firmy, zakłady pracy, szkoły … także i Kościół. Co się w związku z ty zmieniło np. w kancelarii parafialnej? Konferencja Episkopatu Polski wydała „Dekret Ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim”. Kuria informuje, że w kancelarii parafialnej będą obowiązywały zasady takie jak w innych instytucjach publicznych:

1. Świadectwo chrztu lub inne zaświadczenie, może otrzymać jedynie pełnoletnia osoba, której dane dotyczą. Nie można wysłać do osoby zainteresowanej metryki chrztu e-mailem.
    2. Świadectwo chrztu lub inne zaświadczenie dla nieletnich będą mogli otrzymać tylko i wyłącznie rodzice lub prawni opiekunowie dziecka.
    3. Osoby trzecie nie mogą występować w sprawach, które ich bezpośrednio nie dotyczą.
    4. Możliwość uzyskania jakiegokolwiek zaświadczenia czy świadectwa w kancelarii parafialnej przez osoby trzecie, będzie możliwe tylko ma podstawie prawnego pełnomocnictwa.
    5. Uzyskanie świadectwa chrztu czy innego zaświadczenia w kancelarii parafialnej będzie możliwe po zweryfikowaniu tożsamości osoby proszącej, której dane dotyczą tzn. powinna okazać dowód tożsamości. Jeżeli chodzi o uzyskanie informacji o przodkach z Parafialnych Ksiąg Metrykalnych: Chrztu, Małżeństw i Zgonów, to Proboszcz może udostępnić dane z Księgi Chrztów sprzed 100 lat, z Księgi Małżeństw sprzed 60 lat, a z Księgi Zgonów sprzed 50 lat, pod warunkiem, że osoba zainteresowana udokumentuje do czego są jej te dane potrzebne.
      Przypomnę też, że obowiązuje dekret Biskupa o przekazywaniu ksiąg metrykalnych starszych niż 100 lat do Archiwum Kurii Diecezjalnej. Nasze parafialne księgi są w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach. W tym roku przekazałem takie księgi.

6. Kościół też obowiązują unijne przepisy RODO – czyli unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Inne informacje praktyczne przy załatwianiu spraw w kancelarii parafialnej:

• Po różne zaświadczenia przychodzą osobiście osoby zainteresowane. Nie może babcia przyjść po metrykę chrztu, albo po zaświadczenie, że wnuczek może być chrzestnym: „Bo wnuczek długo pracuje i nie ma czasu…”.
• Zaświadczenie o tym, że ktoś może być chrzestnym, albo świadkiem bierzmowania wydaje się w parafii faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania.

• Chrzestnym, bądź chrzestną może być człowiek wierzący i praktykujący. Nie może nim być uczeń, który wypisał się z lekcji religii, albo ktoś, kto mieszka bez ślubu. Poza tym ma mieć 16 lat i wcześniej przyjąć sakrament bierzmowania.

• Mieszkający za granicą otrzymują zaświadczenie o tym, że mogą być chrzestnymi tam, gdzie chodzą do kościoła, w polskiej parafii, albo tzw. Misji Polskiej za Granicą, a nie tu, w parafii urodzenia.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 21 VI – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), zrezygnował z kariery i bogactwa, zmarł jako kleryk jezuicki opiekujący się chorymi podczas zarazy w Rzymie.