UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY - ODPUST PARAFIALNY.

• W Uroczystość Wniebowzięcia NMP- 15 sierpnia 2020r, przeżywaliśmy odpust parafialny. O godz. 12:00 odbyła się uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Tomasz Rusiecki.

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat wiary katolickiej, mimo że formalnie ogłoszony całkiem niedawno – w 1950 roku przez papieża Piusa XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.
    Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród wielu innych. W polskiej (i nie tylko) tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.
    Bywają różne nazwy tej uroczystości: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi, Matki Bożej Zielnej, Zielna.

Tradycyjnie na Mszy Świętej zostały poświęcone kwiaty, zioła i zboża. Przed wystawionym Najświętszym Sakramencie modliliśmy się Litanią, po czym wspólnie wyruszyliśmy procesją eucharystyczną wokół kościoła. Uwielbienie Boga za wszystko co nam czyni w osobie Maryi rozlegało się śpiewem Te Deum laudamus.
    Ks. Proboszcz Krzysztof Balcer podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w uroczystości odpustowe, Panu organiście i naszemu chórowi , oraz tym, którzy w ostatnim czasie wykonali prace dla dobra parafii.
    Niech Wniebowzięta oręduję za nami na każdy dzień naszego życia.