JUBILEUSZ 950-LECIA PARAFII WNIEBOWZIĘCIA NMP W KAZIMIERZY MAŁEJ.

• Biskup kielecki Kazimierz Ryczan przewodniczył 15 sierpnia 2013 r. obchodom jubileuszu 950-lecia parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej. Podczas dziękczynnej sumy wprowadził do kościoła relikwie bł. Jana Pawła II i poświęcił nowe ołtarze – dar parafian i Polonii.
    W homilii bp Ryczan przypomniał dogmat Wniebowzięcia NMP, nawiązał także do genezy święta Wojska Polskiego, wynikającego ze zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Wskazał na rolę, jaką Maryja odegrała w historii Polski i kształtowania ducha etosu polskiego żołnierza. „Jest dla nich najlepszą Matką i orędowniczką, wychodzącą naprzeciw obrońcom Ojczyzny” – mówił ordynariusz kielecki.
    Nawiązując do liczącej bez mała tysiąc lat historii parafii na Ponidziu, podkreślił ciągłość pracy i troski pokoleń ziemi kazimierskiej, dziękował parafianom za ofiarność i odpowiedzialność, które od wieków scalają wspólnotę parafialną.
    Bp Ryczan poświęcił dwa nowe ołtarze – Jana Pawła II oraz Miłosierdzia Bożego - dar od parafii oraz od Polonii i wprowadził uroczyście do kościoła relikwie bł. Jana Pawła II. Parafia otrzymała je z Krakowa, od kard. Stanisława Dziwisza.
    W uroczystości uczestniczyły tysiące wiernych: parafian, ich rodzin, gości. „Nigdy, odkąd jestem tutaj proboszczem, nie widziałem tylu osób w naszym kościele. Zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, w misje parafialne, w prace remontowe – było ogromne” – mówi ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii.