79 ROCZNICA WALK ŻOŁNIERZY POLSKICH NA POLACH GABUŁTOWSKICH W CZASIE KAMPANII WRZEŚNIOWEJ W 1939 ROKU

• Dnia 7 września 1939 roku na polach wsi Gabułtów koło Kazimierzy Małej doszło do krwawych potyczek żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą. W czasie tych walko w obronie polskiej ziemi w Gabułtowie zginęło 12 żołnierzy, którzy zostali pochowani w trzech zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Kazimierzy Małej.

Pamięć o tamtych wydarzeniach została przypomniana, w dniu 7 września 2018 r. Została odprawiona Msza Święta, w intencji żołnierzy poległych na polach gabułtowskich, którą celebrował i wygłosił okolicznościową homilię ksiądz proboszcz parafii Kazimierza Mała – Krzysztof Balcer. Na początku ks. Krzysztof Balcer - proboszcz parafii powitał Burmistrza MiG Kazimierza Wielka Adama Bodziocha, przewodniczącego Rady Powiatu - Marka Augustyna, sołtysa wsi Gabułtów Lucjana Małka, panią dyr.Monikę Szaleniec z uczniami SSP nr 1 i parafian.

Na Mszy Świętej jak i dalszych wydarzeniach uczestniczyli również uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej wraz z Dyrektorem Szkoły panią Moniką Szaleniec, panią Danutą Bałagą i s. Krystellą .
    Po mszy św. wszyscy udali się na cmentarz w Kazimierzy Małej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy.
    Następnie wiązanki kwiatów i znicze złożono również przy obelisku w Gabułtowie, upamiętniającym miejsce, gdzie we wrześniu 1939 roku polscy żołnierze piechoty Armii krajowej oddali życie za Ojczyznę.