75 ROCZNICA WALK ŻOŁNIERZY POLSKICH NA POLACH GABUŁTOWSKICH W CZASIE KAMPANII WRZEŚNIOWEJ W 1939 ROKU

 • GALERIA ZDJĘĆ


 • Dnia 7 września 1939 roku na polach wsi Gabułtów koło Kazimierzy Małej doszło do krwawych potyczek żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą. W czasie tych walk w obronie polskiej ziemi w Gabułtowie zginęło 12 żołnierzy, którzy zostali pochowani w trzech zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Kazimierzy Małej. Pamięć o tamtych wydarzeniach została przypomniana w dniu 11 września 2014 r. przez nauczycieli, uczniów i lokalną społeczność Samorządowej Szkoły Podstawowej w Zięblicach.

  Uroczystość zainaugurowała Msza święta, w intencji żołnierzy poległych na polach gabułtowskich, którą celebrował ksiądz proboszcz parafii Kazimierza Mała – Krzysztof Balcer. W mszy świętej uczestniczył poczet sztandarowy Samorządowej Szkoły Podstawowej w Zięblicach oraz dyrektor szkoły p. Dorota Noszczyk, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Obecny był również Burmistrz MiG Kazimierza Wielka Tadeusz Knopek, przewodniczący Rady Powiatu - Marek Augustyn, sołtys wsi Gabułtów Lucjan Małek oraz syn poleglego Wacława Rydzewskiego ,Zygmund Rydzewski i kuzynki Romana Strojnego, pani Wiktoria Knapik-Czosnek z Tarnowa.

  Po Mszy św. wszyscy udali się na cmentarz w Kazimierzy Małej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy.
  Wiązanki kwiatów i znicze złożono również przy obelisku w Gabułtowie, upamiętniającym miejsce, gdzie we wrześniu 1939 roku polscy żołnierze piechoty Armii Kraków oddali życie za Ojczyznę.


  Kościół w Kazimierzy Małej

  Kościół w Kazimierzy Małej

  Kościół w Kazimierzy Małej

  Kościół w Kazimierzy Małej


 • GALERIA ZDJĘĆ
 • © Kazimierza Mała 2013